Finančná akadémia a finančný kompas
V rámci iniciatívy Deň finančnej gramotnosti realizuje Nadácia PARTNERS dva nosné projekty zamerané na finančné vzdelávanie študentov a mladých ľudí, ktorí patria k najviac ohrozeným skupinám s podpriemernou úrovňou finančnej gramotnosti. Už štyri roky prostredníctvom projektu Finančná akadémia spolupracuje nadácia so strednými školami, na ktorých odborníci prednášajú praktické základy financií a správneho hospodárenia. V tomto roku paralelne rozbehla študentskú súťaž Finančný kompas, obdobu finančnej olympiády, do ktorej sa zapojilo 4 320 študentov zo 729 stredných škôl.
FINANČNÁ AKADÉMIA
Finančný akadémia je vzdelávací cyklus prednášok určený pre študentov tretích a štvrtých ročníkov stredných škôl. Počas niekoľkých rokov fungovania sa do nej zapojilo už viac ako 50 škôl. Za jeden školský rok ju absolvuje viac ako 600 študentov. Pozitívne reakcie dokazujú, že mladí ľudia majú záujem dozvedieť sa, ako správne pracovať s peniazmi. Zaujímavou cestou dostávajú návod, ako robiť správne finančné rozhodnutia ešte skôr, ako dostanú do rúk svoju prvú výplatu.
Finančná akadémia, okrem klasických lekcií prináša i novinku, a to interaktívnu formu vzdelávania. Študenti si na konkrétnych cvičeniach a modelových situáciách testujú finančné rozhodnutia a získavajú tak vedomosti a skúsenosti zaujímavou formou. Môžu si napríklad otestovať, čo s prvou výplatou, alebo zostaviť si rodinný rozpočet. Školiteľmi Finančnej akadémie sú nezávislí odborníci na financie z finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti PARTNERS GROUP SK, ktorí sa do projektu nadácie PARTNERS zapájajú v rámci programu firemného dobrovoľníctva. Odbornými garantmi a školiteľmi lekcií venovaných investovaniu sú predstavitelia investičnej skupiny Pioneer Investments.
FINANČNÝ KOMPAS
Finančný kompas je finančná vedomostná súťaž určená stredoškolákom. Prvý ročník zorganizovala Nadácia PARTNERS v mesiacoch marec – máj 2013. Do súťaže sa zapojilo 4 320 slovenských stredoškolákov a prebiehala v troch kolách. Prvé dve kolá prebiehali online. Prvé bolo otvorené, organizované formou on-line testu. Do druhého, uzavretého kola, postúpilo 500 najúspešnejších riešiteľov z prvého kola. Pozvánku do finále dostalo 20 najlepších a vo finančných úlohách súťažilo o atraktívne ceny. Testy, súťažné otázky a praktické zadania pripravili odborníci na financie a zastrešovali oblasť makroekonómie, bankovníctva, poisťovníctva, investícií a dôchodkov.
Dvadsať najúspešnejších riešiteľov finančných úloh dostalo koncom mája pozvánku do finálového kola súťaže Finančný kompas, aby si zmerali svoje sily a súťažili o atraktívne ceny pre seba aj pre svoje školy. Vyše päťtisíc stredoškolákov riešili príklady, aj praktické úlohy z finančnej oblasti. Víťazom sa stal Miroslav Stankovič z Gymnázia Poštová 9 v Košiciach, ktorývďaka svojim vedomostiam získal MacBook Air a pre svoju školu vybojoval finančný príspevok 2 000 eur. Druhé miesto obsadil Matej Uhrík z Gymnázia Grösslingova v Bratislave. Odniesol si iPad mini a jeho škola získala 1 000 eur. Tretiu priečku obsadila Jarmila Ambrozová z Banskej Bystrice a získala tak iPod a pre svoju školu 500 eur.