Zrozumiteľná finančná terminológia. Verejnosti ju prinesie druhý ročník súťaže Deň finančnej gramotnosti s Wikipédiou
Kvalitnejší obsah obľúbenej online encyklopédie Wikipédia, ale aj finančne vzdelaná verejnosť. Takéto sú ciele druhého ročníka súťaže Deň finančnej gramotnosti s Wikipédiou, ktorú pre širokú verejnosť pripravili Nadácia PARTNERS a Wikimedia Slovenská republika.
Kvalitnejší obsah obľúbenej online encyklopédie Wikipédia, ale aj finančne vzdelaná verejnosť. Takéto sú ciele druhého ročníka súťaže Deň finančnej gramotnosti s Wikipédiou, ktorú pre širokú verejnosť pripravili Nadácia PARTNERS a Wikimedia Slovenská republika. Pravidlá súťaže sú jednoduché. Čím kvalitnejší obsah návštevníci Wikipédie a súťažiaci vytvoria, tým sa zvyšuje ich šanca na úspech. V hre je hlavná cena tablet Samsung, ale aj elektronická čítačka kníh Kindle či poukážky na nákup kníh. Súťaží sa v termíne od 8. 9. 2014 do 7. 11. 2014.
Deň finančnej gramotnosti s Wikipédiouje súčasť dlhodobého vzdelávacieho projektu Nadácie PARTNERS - Deň finančnej gramotnosti. V spolupráci s Wikimedia Slovenská republika tak vzniká zaujímavý projekt určený širokej verejnosti. Vedomostná súťaž, ktorá sa realizuje na známej online encyklopédii Wikipédia. Tá je obľúbená najmä preto, že za tvorbou jej obsahu je samotná verejnosť. Znamená to, že jednotlivé slová, heslá a definície vytvárajú návštevníci stránky. „V súčasnosti má slovenská Wikipédia takmer 200 000 článkov rôzneho zamerania a rôznej kvality, v niektorých oblastiach vyniká, v iných má medzery. Táto súťaž má pomôcť so zaplátaním medzier vo finančníckej oblasti,“ opisuje Jana Mokráňová, člen správnej rady Nadácie PARTNERS.
Súťaž trvá v termíne od 8. 9. 2014 do 7. 11. 2014. Hlavnou úlohou súťažiacich je vytvoriť alebo skvalitniť 25 hesiel s finančnou tematikou, ktoré vybrali obaja usporiadatelia súťaže - Nadácia PARTNERS v spolupráci s Wikimedia Slovenská republika. Piati súťažiaci, ktorým sa podarí najvernejšie zachytiť význam daných termínov z finančnej oblasti, získajú hodnotné ceny. „Orientácia vo finančnej terminológii je prvým krokom ku kvalitnému finančnému vzdelávaniu verejnosti. Čím skôr jednotlivým termínom a heslám porozumejú, tým jednoduchšie a efektívnejšie si budú vedieť sami plánovať napríklad osobné financie,“ tvrdí Jana Mokráňová. A dodáva: „S navrhnutými súťažnými termínmi a heslami sa ľudia pravidelne stretávajú v bežnom živote, napríklad aj pri vybavovaní účtu v banke.“ Takýmito heslami a termínmi sú napríklad americká hypotéka, dlhopis, vinkulácia či cash-flow. Všetkých 25 hesiel, spolu s pravidlami súťaže a zoznamom súťažiacich nájdu záujemcovia priamo na stránke Wikepédie.
„Zo skúseností vieme, že ľudia majú záujem vzdelávať sa v tejto oblasti. No je potrebné vytvoriť pre nich zábavnú a nenútenú podobu, pri ktorej nemajú pocit, že ich do vzdelávania niekto núti, ale vnímajú ho skôr ako hru. Videli sme to aj počas minuloročnej súťaže Finančný kompas, do ktorej sa zapojilo viac ako päť tisíc študentov,“vysvetľuje Juraj Juras, správca Nadácie PARTNERS.
Nadácia Partners v rámci projektu a iniciatívy Deň finančnej gramotnosti zastrešuje aktivity zamerané na zvýšenie finančnej vzdelanosti na Slovensku. Prieskumy verejnej mienky, ktoré nadácia každoročne realizuje s agentúrou Focus, poukazujú na to, že mnoho Slovákov má stále problém orientovať sa vo finančnej terminológií. Obzvlášť rizikovou skupinou s podpriemernou finančnou gramotnosťou sa ukázali práve mladí ľudia, študenti a ľudia starší ako 65 rokov.
Nadácia Partners sa preto zameriava vo svojich edukatívnych aktivitách na obe tieto skupiny. Už piatym rokom úspešne realizuje na stredných školách vzdelávací cyklus Finančná akadémia, ktorým študenti zaujímavou cestou dostávajú návod, ako robiť správne finančné rozhodnutia ešte skôr, ako dostanú do rúk svoju prvú výplatu. Ďalšou z dlhodobých aktivít je spolupráca nadácie s Univerzitou tretieho veku Žilinskej univerzity. Dvojsemestrálny kurz Finančnej gramotnosti poskytuje seniorom základnú orientáciu vo svete peňazí, ako aj návyky finančného plánovania a rady finančnej sebaobrany.